Yoga a Golf

Při golfové hře (18 jamek),  se ohneme průměrně  40 - 50 x , ujdeme cca 10 - 13 km, provedeme 100 - 150 golfových švihů, 30 - 40 pattů a komunikujeme hlavně sami se sebou ( vnitřní dialog), před odpalem, při odpale, po odpale a mezi odpaly.  Golfový švih probíhá ve třech rovinách pohybu. Dopředu, do strany, otáčíme se okolo své osy, přenášíme váhu z jedné nohy na druhou, kyčle se vytáčí obě na jinou stranu, spodní a vrchní část těla se v pohybu musí rozdělit, tak aby šly napřed kyčle,  ramena a pak hůl. Tento celý pohyb, trvá max dvě sekundy ( většinou do 1,3 vteřin) a  vytváří na naše tělo obrovský stres. A pak ať někdo řekne, že golf není náročný sport. 

ZE STATICKÉHO POHYBU DO DYNAMICKÉHO DO 2 VTEŘIN

692_550x550_Front_Color-White.jpg

V golfu záleží na každém detailu. Malý detail může vézt k úspěchu či ke zklamáním. Golfisté si ty nejlepší údery chtějí nechat až na hru, takže driving range před turnajem ze strategického, zdravotního či jiného důvodu vynechávají nebo tam tráví opravdu málo času. Ale když si představíte, co všechno v golfovém švihu musíme zaktivovat a za jak krátkou dobu, tak to je po zdravotní stránce doslova sebevražda. Proto je potřeba se alespoň 10 min efektivně rozehřát a rozdýchat.

Mnoho golfistů si stěžuje na bolesti zad z opakované rotace páteře způsobené jednostranným golfovým pohybem. Klíčem k prevenci poranění, je zvýšení flexibility páteře. Jednou z hlavních výhod jógy je zlepšení síly trupu, středu neboli jádra těla. Silnější svaly trupu mají za následek větší podporu páteře a menší zátěž na dolní části zad.

Nejčastější tři zranění v golfu jsou záda , ramena a zápěstí. Já osobně přidávám ještě hlavu. Jóga pracuje s celým tělem a myšlenkami (hlavou) , pomocí vlastního těla a myšlenek. Jóga jednak protahuje, ale zároveň posiluje tělo a psychiku. 

Je dokázáno, že již po první hodině jógy pro golfisty, se vaše flexibilita v zádech zvýší o 20- 40%! 

Jóga a golf si jsou hodně podobní.  Hlavní pohyb se odehrává na místě, musíme se zastavit, zpomalit, nikdo proti nám nestojí, vše ovlivňujeme sami, máme spoustu času na přemýšlení, jsme v tom sami se sebou, vyžaduje trpělivost, preciznost, přesnost pohybu, klid, čistou hlavu a hlavně přítomnost.

Správně prováděná jóga pracuje zároveň s tělem i s hlavou. Řeší fyzickou a psychickou část. Snaží se najít propojení a řeší problém uvnitř v těle. Jóga není jen cvičení, nebo jak si většina lidí myslí, že je o tom dát nohu za hlavu. Komplexní jóga v sobě ukrývá sebereflexi, meditaci, mentoring, uvolnění, pozorování, uvědomění a mnohem víc. Další benefity: zpevnění vnitřního svalstva,  správné dýchaní, zvýšení funkční flexibility , hlavně ramen, zad, páteře, kyčlí, zvýšení rozsahu pohybu v kloubech, svalovou vytrvalost, zvýšení koncentrace a mentální síly.

JÓGA ZVYŠUJE SEBEVĚDOMÍ V TĚLE I V HLAVĚ!

Náš mozek funguje pořád, celý den nad něčím přemýšlíme, přijímáme informace. Když je potřeba se soustředit na jednu věc a zastavit tok myšlenek, často máme problém, protože náš mozek je přehlcen informacemi a možnostmi. Dnešní svět nás vede k tomu myslet na víc věcí zároveň a chtít více věcí neustále. Na jednu stranu je to dobře, na druhou moc ne. Místo toho abychom si užívali, vážili či soustředili na danou věc či místo kde jsme, na to co děláme, lítají naše myšlenky všude možně. 

TAM KDE JSOU NAŠE MYŠLENKY, TAM PROUDÍ NAŠE ENERGIE

Správně prováděná jóga učí a vyžaduje, aby myšlenky, byly soustředěny na právě TEĎ - uvědomění si přítomnosti a maximální koncentraci. O soustředěnosti se mluví hodně,  ale jak se naučit být víc soustředěný, nebo-li odpojit se od okolí a napojit se sám na sebe.? 

SOUSTŘEDIT SE NA PŘÍTOMNÝ OKAMŽIK NA 100 % JE NEJTĚŽŠÍ

Každý by si měl najít svůj prostor, svoje rituály na zklidnění a odpojení se od okolí. Základem však pro uvolnění svalového napětí v těle a v hlavě je DECH! Stejně jak pracujeme na vytrvalostí a flexibilitě, měli bychom pracovat s dechem a posilovat ho. Nejen, že nám pomáhá v koncentraci, ale prohřívá celé tělo víc, než si dokážete představit. Nebrat ho jako samozřejmost, ale provádět pravidelně dechová cvičení, která nám pomohou začít dech více ovládat a zároveň nám pomůže se více soustředit na přítomnost. Dech nám dokáže resetovat mozek a je jediný důkaz, že jsem v daném okamžiku přítomni.

Při golfovém švih nebo patu se říká, už nemysli na nic. Náš mozek je však nastaven tak, že musí být pořád zaměstnán, proto nejjednodušší a nejúčinnější věc na kterou můžete myslet je dech a napojit na něho celý pohyb!

KDYŽ SE HLAVA DIVÍ, DECH SE ZASTAVÍ….

NAMASTE

 
Signature
 
Eva Kadlecova