Yoga a hlava
Každý den je jiný, naše tělo, mysl a tzv. naše vnitřní já - duše, (kde je nějaká intuice, vnitřní pocit) se cítí jinak. Některý den se cítíme prostě skvěle, plní odhodlání a naprosto přesvědčení sami sebou, v tom co děláme, kde jsme a hlavně kdo jsme. A taky všichni známe ten pocit, kdy se ráno probudíme a pomalu, ale jistě víme, že to není úplně tak nějak “ono”.
Nelze vždy jednoznačně určit příčinu tohoto stavu či pocitu, ale můžeme se naučit s tím pracovat. Je řada věcí, která nás ovlivňují, ať už vědomě či nevědomě. Mohou to být vztahové problémy, moc lásky, či málo lásky, moc práce či žádná práce, nevíme jak se rozhodnout, jestli to je správně nebo ne, moc povinností, málo povinností, nebo se trápíme strachem z nových věcí, z nečekaných věcí, ale také z čekaných věcí. U žen jsou tyto pocity taky často spojovány s hormonálním rozpoložením. Jednoduše řečeno, všechny tyto pocity jsou naprosto normální a k životu to patří, ovšem do té doby, než nás začnou tyto pocity ovlivňovat na tolik, že nejsme schopni se soustředit nebo podat maximální výkon v práci, ve sportu nebo kdekoliv jinde, prostě nejsme schopni být přítomni.
Ve sportu se setkáváme se stresem v situaci, kdy sportovec má podat 100% výkon na turnaji a začne se mu třást celé tělo tak, že jeho výkon je poloviční nebo ve firmách nejčastější situace prezentovat před publikem a najednou je black out či ztratím hlas. Všichni známe ty situace, kdy víme, že to umíme, ale z důvodu stresu to nejde. Stres je určitá forma strachu, která způsobí zrychlení dechu, zkrat, zmatek, zastaví zažívání, přemýšlení tzv. odpojení od svého normální “já”.
Stres může být vnímán vědomě nebo nevědomě. Migréna, bolesti zad či bolesti z menstruace, všeobecně jakákoliv bolest ať už fyzická či psychická vyvolávají taky stres v našem těle. Spoustu lidí, řeší situaci medicínou - prášky, kapky, které tlumí bolest, protože utlumí činnost mozku. Osobně nemám nic proti tomu si sem tam pomoct práškem, protože se říká, že právě ten stres, který generuje bolest, je stejné utrpení pro tělo, jako když si ulevíme práškem. Jako dočasné řešení, abychom mohli ihned fungovat proč ne, dlouhodobě to však řešení není. ( vyloučíme opravdu hluboká zranění, která se bez medicíny neobejdou)
Stres je čistě biologicky užitečná schopnost organismu v určitém okamžiku napnout síly. Zrychlí se nám dech a tepová frekvence. V těle se začne tvořit hormon adrenalin a kortizol a ty dávají signál něco se stane, vyvolají pocit strachu a je zapotřebí utéct nebo bojovat. Tělo dává signál okamžitě „vypnout“ všechny metabolické procesy, trávení, přemýšlení a jen produkovat energii na boj a útěk. Velice obvyklá varianta je, že člověk zamrzne. Stres - emoce většinou potlačujeme a tím potlačujeme i energii a hromadíme ji uvnitř těla, z čeho pak velice často vznikají zdravotní problémy.
STRES JE SIGNÁL STRACHU
Pokud jsme tzv. pod stresem celý život, vzniká stres chronický, který už právě ani nevnímáme. Po určitém čase však naše nadledvinky přestanou zvládat neustálou produkci kortizolu a dalších stresových hormonů, dochází k tzv. adrenalinovému vyčerpání. Náš metabolismus pomalu, jistě a tiše kolabuje a může vézt k tomu, že nemáme chuť na jídlo nebo naopak se přejídáme. To co sníme se nám hned uloží do zásob, protože tělo se brání a schovává si zásoby na další stresové situace, kdy mu najíst zase nedáte. Naše tělo a hlava žije setrvačností a už jsme po celou dobu v jakémsi útlumu a stavu, abychom to přežili. Přichází únava a vyčerpanost.. Náš organismus ztrácí nadšení,, nemáme energií a můžeme mít tendenci k tzv. syndromu “vyhoření”.
Hlavní problém je, že mozek vysílá signál strachu - ovlivňuje myšlenky a ty pak ovlivňují tělo. Je tedy potřeba obelstít mozek a navodit myšlenku - atmosféru, že se nic neděje. Jak se říká, na co myslíte, tak tam vaši energii posíláte. Jako první věc je potřeba si dovolit hlavně zastavit a neutíkat před tím pryč.
Uvědomit si, že mám stres, strach a proč, z čeho a začít na tom pracovat!
SEBEREFLEXE NADE VŠE!
V životě, když chceme dosáhnout nějakého výsledku, tak na tom musíme nějakou dobu pracovat a vynaložit úsilí, abychom dosáhli toho co chceme a stejně je to i s bojem proti stresu.
A jak tedy obelstít mozek a začít kontrolovat naše myšlenky? Bylo by velice troufalé a jednoduché říct, naučte se správně “dýchat”! Řeknu to takhle, je to začátek k tomu se naučit stres zvládat lépe. Nástroj, který bereme všichni jako samozřejmost a přitom je tak mocný. Správná dechová cvičení dokáží odpojit neboli odpoutat mozek od těla a myšlenek a tzv. resetovat nastavení. Když malé dítě spadne, taky se snažíme odpoutat pozornost od bolesti, a tím stejným způsobem to funguje na dospělého člověka. Jen s rozdílem, že my nemůžeme myslet při výkonu či prezentaci úplně na něco jiného, protože bychom se přestali soustředit na danou činnost. Nás mozek je naprogramovaný, že musí být zaměstnán pořád nějakou myšlenkou a činností.
Nejjednodušší a neúčinnější myšlenkou pro maximální soustředěnost je náš dech a maximální soustředění na něj.
Dechová cvičení nám pomáhají se dostat do menšího tranzu.
Yoga, ve správném podání, je založená na propojení těla, mysli a duše právě pomocí dechu. Sebereflexe, zpomalení, uvědomění si, že jsem tam kde jsem, ten kdo jsem, a můžu si určit a naučit se na co budu myslet. Záleží jen na mně, jak věci vnímám a jak mě ovlivňují a jak na ně reaguji.
Nemůžeme vždy ovlivňovat věci či situace kolem sebe, ale co na 100 % vždy můžeme, je ovlivnit naši reakci, postoj a vnímání těchto věcí či situací!